DZIAŁKOWICZ

centrum ogrodnicze

przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269

Sadzenie drzew i krzewów

Drzewa i krzewy owocowe dzięki swoim pięknym pąkom i najróżniejszym kształtom stanowią wspaniały element dekoracyjny każdego ogrodu. Ale liczy się nie tylko ich ładny wygląd — swoich dumnych właścicieli obdarzają one także wspaniale smakującymi owocami.

Krzewy jagodowe oraz drzewa krzewiaste i drzewa z pniem idealnie nadają się do dzielenia ogrodu na części, na przykład do oddzielenia ogrodu warzywnego od kwiatowego lub do osłony przed zbyt ciekawskimi sąsiadami. Ściany z listowia można łatwo utworzyć przy użyciu treliaży i pnących krzewów owocowych, na przykład malin lub jeżyn.

Wrzesień i październik to idealny czas na sadzenie drzew i krzewów. Gleba jest wciąż ciepła, więc rośliny mają jeszcze dużo czasu na wypuszczenie korzeni przed nadejściem zimy.

Osoby pragnące upiększyć swoje ogrody drzewami liściastymi i wiecznie zielonymi powinny rozpocząć sadzenie już we wrześniu. W przypadku roślin wiecznie zielonych szczególnie ważne jest, aby zapewnić korzeniom możliwość rozwinięcia się w odpowiednim stopniu w ciepłej glebie, dzięki czemu będą one mogły zapewnić liściom wystarczającą ilość wody zimą.

Wybierając drzewo lub krzew, należy zwracać uwagę na warunki panujące w danym miejscu. Drzewa owocowe wymagają na przykład głębokiej, luźnej gleby ogrodowej bogatej w humus, która powinna być wilgotna, ale nie mokra. Obszary, na których może pojawić się mróz, nie są korzystne. Ostateczny rozmiar w pełni rozwiniętego drzewa lub krzewu także należy rozważyć. W przypadku braku pewności najlepiej poradzić się eksperta.

Aby prawidłowo zasadzić drzewa owocowe, rozmiar otworu w ziemi powinien być dwa razy większy niż korzenia sadzonki. Po spulchnieniu zwartej podstawy można umieścić drzewo w otworze. Miejsce szczepienia powinno znajdować się około 10 cm nad glebą. Pnie drzew wysokopiennych i półkarłowych należy ustabilizować podpórką na pierwsze kilka lat. Gdy otwór w ziemi zostanie ponownie napełniony glebą bogatą w humus, ziemię należy ubić i obficie nawodnić. Nie należy także zapominać o regularnym podlewaniu drzewa przez kilka pierwszych dni i przy suchej pogodzie.


Porada udostępniona dzięki uprzejmości Husqvarna Poland Spółka z o.o.
Właścicielowi marki Gardena.