DZIAŁKOWICZ

centrum ogrodnicze

przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269

Odpowiednie nawożenie

Zarówno rośliny ogrodowe jak i balkonowe potrzebują składników odżywczych, żeby mogły zdrowo rosnąć, obficie kwitnąć i owocować. Należy zasilać glebę niezbędnymi składnikami pokarmowymi. Stosując podczas nawożenia kilka prostych, podstawowych zasad, można liczyć na dobre zbiory i zwiększyć odporność roślin na choroby i szkodniki.

Który nawóz wybrać?
Każdy, kto poszukuje odpowiedniego nawozu, wybiera pomiędzy nawozami mineralnymi i organicznymi. W przypadku nawozów mineralnych często występuje określenie – nawozy wieloskładnikowe NPK. Zawierają one azot (N), fosfor (P) i potas (K). Rośliny potrzebują tlenu do wzrostu, fosfor wzmacnia korzenie oraz gwarantuje dobre plony, piękne liście i owoce. Brak potasu zaburza gospodarkę wodną roślin. Zastosowanie takich wieloskładnikowych nawozów pozwala skutecznie i szybko uniknąć różnych niedoborów. Substancje pokarmowe zawarte w nawozach mineralnych są wolniej uwalniane w glebie. Składniki pokarmowe zawarte są bowiem w utwardzonej otoczce, która rozkłada się stopniowo i przepuszcza je do gleby.
Nawozy organiczne to również preparaty o wydłużonym działaniu. Do najbardziej znanych należą kompost i wióry rogowe bądź mączka rogowa. Kompost nadaje się np. do nawożenia wielu roślin drzewiastych. Nie w pełni dojrzały kompost zawiera przede wszystkim dużo azotu. Należy go nanosić tylko na powierzchnię gleby, bo w przeciwnym razie może on uszkodzić korzenie roślin. Dojrzały kompost zawiera niewiele substancji pokarmowych, ale poprawia on właściwości gleby. Poza tym w handlu oferowane są również nawozy specjalne, w których składniki pokarmowe dostosowane są do potrzeb różnych gatunków roślin np. nawozy dla róż.

Kiedy nawozić?
Zasadniczo należy zasilać rośliny w okresie wzmożonego wzrostu. Zaczyna się on w lutym i trwa do sierpnia. Jeśli nawożenie potrwa dłużej, to rośliny nie mogą przygotować się wystarczająco do okresu spoczynku. Wypuszczają jeszcze częściowo młode, cienkie pędy, jednak te nie są odporne na mróz. Optymalne zasilanie trawnika odbywa się wiosną, następnie późnym latem oraz jesienią, pod koniec okresu wegetacji. Nawóz należy rozsiać na skoszonym trawniku, ponieważ wtedy łatwiej wnika on w glebę. Następnie należy podlać trawnik, żeby upłynniony nawóz mógł zacząć działać.

Jaką ilość nawozu zastosować?
Ilość nawozu należy dostosować z jednej strony do struktury gleby, a z drugiej strony do potrzeb roślin. Informacji o strukturze gleby zasięgnąć można w wydziałach ds. środowiska urzędów miasta. Badania przeprowadzone w ostatnich latach pokazały, że w przypadku ogródków warzywnych często występuje zjawisko przenawożenia gleby, natomiast trawniki są raczej niedożywione. Generalnie obowiązuje zasada, żeby nie przedobrzyć z zasilaniem roślin, gdyż zbyt duża koncentracja nawozu powoduje uszkodzenie korzeni.
Zbyt duża ilość nawozu spowoduje również wnikanie rozuszczalnych w wodzie substancji pokarmowych do coraz głębszych warstw gleby, a następnie do wód gruntowych. W razie wątpliwości lepiej jest więc używać mniej nawozów, co pozwoli ochronić środowisko oraz zaoszczędzić pokłady surowców naturalnych i w znacznej mierze środki finansowe.


Porada udostępniona dzięki uprzejmości Husqvarna Poland Spółka z o.o.
Właścicielowi marki Gardena.