DZIAŁKOWICZ

centrum ogrodnicze

przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269

Dobra gleba: podstawa zdrowego rozwoju roślin

Rośliny potrzebują gleby. Nie tylko po to, aby zapewnić podłoże korzeniom. Dobra jakość gleby jest niezbędnym warunkiem obfitego kwitnienia i bujnego wzrostu.

Podstawowe informacje dotyczące jakości gleby
Wystarczy zerknąć na rośliny w ogrodzie, aby stwierdzić, czy są zakorzenione w żyznej, sypkiej glebie, czy mają trudności ze znalezieniem wody i składników odżywczych. Do kwitnięcia i kiełkowania są im potrzebne odpowiednie ilości minerałów, powietrza, wody i substancji organicznych. Na przykład gleba piaszczysta jest lekka i przepuszczalna dla wody oraz łatwa do uprawy, ale nie zawiera żadnych składników odżywczych. Z kolei gleba gliniasta jest ciężka, grudkowata, zwarta, nadmiernie zatrzymuje wodę, a w przypadku suchej pogody staje się twarda jak beton. W takim razie jaka gleba zapewnia zdrowy rozwój roślin? Idealna gleba to połączenie zalet gleb piaszczystych i gliniastych, ponieważ dzięki wysokiej zawartości humusu zatrzymuje odpowiednią ilość wody i składników odżywczych, jest przepuszczalna dla tlenu i można ją łatwo rozdrobnić. Jakość gleby w ogrodzie można łatwo i szybko ustalić przy użyciu metody palcowej: wystarczy zwilżyć glebę i rozetrzeć próbkę między palcami. Jeśli gleba przesypuje się przez palce, jest to gleba piaszczysta. Jeśli glebę można ugnieść do postaci kruszącego się wałeczka, jest to gleba piaszczysto-gliniasta. Wałeczek ugnieciony z gleby gliniastej jest twardy. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy gleba w ogrodzie jest kwaśna, czy zasadowa, jest przeprowadzenie testu odczynu pH gleby.

W dobrej glebie znajdują się robaki
Jakość wszystkich rodzajów gleby ogrodowej można magicznie polepszyć przez zastosowanie humusu. Wprowadzenie humusu korowego lub piasku na przykład do ciężkiej, gliniastej ziemi ogrodowej spowoduje jej lepsze napowietrzenie. Najbardziej wytrwałymi i niezawodnymi producentami humusu są jednak niezliczone mikroorganizmy, które roją się w glebie, wykonując mnóstwo ciężkiej pracy. W jednym gramie gleby bogatej w humus mieszka ponad miliard małych organizmów glebowych. Grzebiąc się w glebie, poluźniają jej strukturę i przekształcają materię organiczną w wartościowy humus. Głównym przedstawicielem tych mikroorganizmów jest dżdżownica. Tak więc obecność robaków w glebie to dobry znak. Duża liczba dżdżownic to wiarygodny wskaźnik wysokiej jakości gleby.


Porada udostępniona dzięki uprzejmości Husqvarna Poland Spółka z o.o.
Właścicielowi marki Gardena.