DZIAŁKOWICZ

centrum ogrodnicze

przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269

Cztery pomysły na nastrojowy ogród

Czasami brakuje tylko drobiazgu, który umieszczony we właściwym miejscu sprawi, że piękny ogród stanie się prawdziwym dziełem sztuki — szybko i bez wysiłku, a efekt będzie fenomenalny.

Pomysł 1. Kwiaty dające efekt świeżości
Wspaniałe kwietniki stanowią atrakcję każdego pięknego ogrodu. Jeśli na rabatach znajduje się kilka pustych miejsc, można szybko i ładnie wypełnić je roślinami jednorocznymi, takimi jak nagietki lub cynie. Jednak naprawdę wyjątkowe rezultaty zapewniają kwietniki, na których kwiaty zostały rozmieszczone starannie i w przemyślany sposób. Połączenie odcieni różnych bylin wieloletnich, takich jak liatra, czosnek ozdobny, floks i mak wschodni, daje efekt świeżości i ożywienia. Ponadto łącząc kwiaty o różnych kształtach i różnej wysokości, można stworzyć wyjątkową ucztę dla oczu.

Pomysł 2. Miniaturowa oaza
Woda odświeża każdy ogród. Przyciąga, uspokaja i relaksuje. Odrobina wyobraźni pomoże w urzeczywistnieniu marzeń o wodnym świecie na zaledwie kilku metrach przestrzeni. Na przykład połączenie tropikalnych lilii wodnych umieszczonych w ozdobionych azjatyckimi wzorami, wodoszczelnych, szklanych doniczkach oraz papirusu i żółtych irysów może oczarować swoim dalekowschodnim urokiem. Cynkowe koryta i drewniane beczułki, w których rosną bagnice torfowe, kaczeńce i hiacynty wodne, znakomicie przyciągają uwagę.

Pomysł 3. Ukształtowane krawędzie zielonego dywanu
Duma i radość wielu ogrodników-amatorów: dobrze utrzymany, zielony trawnik. Jednak zupełnie kwadratowy lub prostokątny trawnik jest raczej nudny. Odrobinę emocji zapewnią zagłębione rabaty z imponującą różnorodnością roślin, wyrastających z trawnika jak wyspy. W późniejszym czasie na trawniku można posadzić niewielkie kępy drzew i krzewów. Wzbudzają one większe zainteresowanie, ponieważ ukrywają teren przed spojrzeniami ciekawskich.

Pomysł 4. Twórcze osłonięcie przytulnego miejsca
Nawet we własnym kawałku raju nie trzeba się czuć jak złota rybka w szklanej kuli. Treliaże z ozdobnymi pnączami, wysokie krzewy i ładnie przystrzyżone, wiecznie zielone żywopłoty zapewniają wyszukaną ochronę przed wścibskimi spojrzeniami. Parawany i podpórki do roślin wykonane z kutego żelaza stanowią idealne rozwiązanie, gdy nie ma zbyt wiele miejsca. Dają one też poczucie przestrzeni. Wieloletnie pnącza, na przykład róża, powojnik i suchodrzew, szybko porastają takie struktury, tworząc kwitnące dzieło sztuki, które nie tylko przyciąga uwagę, ale także zasłania znajdujący się za nimi obszar. Nieprzejrzyste rośliny egzotyczne, takie jak kokornak wielkolistny i pełna wdzięku passiflora, tworzą naprawdę przyjemny nastrój w miejscach odpoczynku.


Porada udostępniona dzięki uprzejmości Husqvarna Poland Spółka z o.o.
Właścicielowi marki Gardena.