DZIAŁKOWICZ

centrum ogrodnicze

przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269

Pięć prostych wskazówek dla pięknego trawnika

Zielona trawa wokół domu... Piękny trawnik jest jednym z najbardziej pożądanych elementów ogrodu na całym świecie. Przedstawiamy pięć użytecznych wskazówek, które pomogą Ci uzyskać idealny trawnik.

Zaczął się ciepły sezon i nadszedł czas na korzystanie z trawnika. Trawnika, który będzie dumą i radością otoczenia i pozostanie bujny i zielony, jeżeli będzie właściwie pielęgnowany. Aby Państwu w tym pomóc stworzyliśmy listę ważnych rzeczy, o których należy pamiętać:

1. Koszenie
Regularne koszenie trawnika jest ważne, ponieważ powoduje jego zagęszczanie. Technika koszenia: mało i często da lepsze efekty niż dużo na raz. Zmieniaj kierunki i trasę przy każdym koszeniu, tak aby źdźbła trawy nie były dociskane w tym samym kierunku za każdym razem. Przy każdym cięciu, zgodnie z zasadą kciuka, należy skrócić łodygę o około połowę do dwóch-trzecich jej długości do około 5 centymetrów. W środku lata trawę można pozostawić trochę dłuższą, ponieważ lepiej znosi okresy suche.

2. Nawożenie
Koszenie trawy zabiera z niej składniki odżywcze i dlatego należy je uzupełniać, aby uzyskać maksymalny wzrost. Trawnik należy nawozić od początku wiosny, co cztery lub pięć tygodni. Potrzebne są azot, potas i fosfor. W sklepach ogrodniczych są gotowe mieszanki specjalnych nawozów do trawników. Wskazówki dotyczące nawożenia są opisane na opakowaniach nawozów.

3. Podlewanie
Jeżeli chcesz, aby twój trawnik był bujny i zielony przez całe lato, podlewanie jest ważne. Częstotliwość podlewania trawnika zależy od temperatury i wilgotności. Gdy trawa potrzebuje wody, zaczyna dostawać niebiesko-szarego zabarwienia, a starsze liście zaczynają się zwijać lub więdnąć. W czasie zakładania nowego trawnika, zazwyczaj trzeba go podlewać codziennie, tak aby nasiona mogły wykiełkować i aby mógł się wytworzyć mocny układ korzeniowy.
W dzisiejszych czasach podlewanie trawnika można wykonać z minimalnym wysiłkiem. Można podlewać swój ogród ręcznie, częściowo lub całkowicie automatycznie. Wśród produktów GARDENA znajdują się mobilne i stacjonarne zraszacze, jak również pompy i automatyczne systemy nawadniania. Całą pracę mogą wykonać sterowane komputerowo, inteligentne i zautomatyzowane systemy i zraszacze. Musisz je tylko zaprogramować i rozmieścić zraszacze.

4. Odchwaszczanie
Dzięki wytrwałości i odpowiedniej technice walkę z chwastami w twoim trawniku można naprawdę wygrać. Wiele chwastów można usunąć sposobami mechanicznymi. Mniejsze chwasty (przetaczniki lub biała koniczyna) powinny być usuwane ręcznym wertykulatorem. Osty lub mniszki powinny być usuwane przy pomocy specjalnego wycinaka do chwastów. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby usunąć jak największą cześć korzenia, aby zapobiec przed ponownym wzrostem. Jeżeli walka sposobami mechanicznymi nie przynosi pożądanych rezultatów, należy rozważyć środki chemiczne. W przypadku, gdy chwasty przerosły trawę, najlepszym rozwiązaniem będzie rekonstrukcja całej gleby i pokrycie jej torfem.

5. Wertykulacja i aeracja
Korzenie trawy potrzebują powietrza, aby mogły oddychać i rosnąć. Gleba pod trawnikiem jest często niewystarczająco piaskowa, aby korzenie mogły pobrać wystarczającą ilość powietrza, co prowadzi do hamowania ich wzrostu. Za pomocą wideł możesz wykonać dziury w trawniku i wypełnić je gruboziarnistym piaskiem. Dzięki temu woda z powierzchni będzie mogła wsiąknąć, dostarczając korzeniom tlen. Aby usunąć obumarłe korzenie i inne szczątki możesz wykonać wertykulację swojego trawnika. Usuwając uschniętą trawę powiększasz przestrzeń do oddychania dla niższych części trawy i umożliwiasz lepszy wzrost łodygi.


Porada udostępniona dzięki uprzejmości Husqvarna Poland Spółka z o.o.
Właścicielowi marki Gardena.