DZIAŁKOWICZ

centrum ogrodnicze

przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269 przykładowy obraz w sliderze 934x269

Ogród dla początkujących - krótki poradnik

Każdy marzy o pięknym, bujnym i zielonym ogrodzie. Ale w zderzeniu z rzeczywistością, przy braku czasu i pieniędzy marzenia te nie są realizowane.

Przedstawiamy osiem dobrych wskazówek dla początkujących ogrodników:

1. Czego oczekujesz od swojego ogrodu? Miejsca do zabawy dla dzieci, ogródka warzywnego czy morza kwiatów?
Trudno jest połączyć wszystkie marzenia z rzeczywistością. Stworzenie wymarzonego ogrodu zajmie trochę czasu. Przed przystąpieniem do pracy zastanów się, jakie funkcje chciałbyś, aby spełniał Twój ogród.

2. Zacznij powoli...
Jeżeli stałeś się nowym właścicielem domu pamiętaj, że ogród może kryć w sobie wiele niespodzianek, np. ukryte pod ziemią wieloletnie kwiaty, które wzejdą późną wiosną. Do prac przystąp starannie i powoli.

3. Ile możesz zrobić sam?
To kwestia bilansowania czasu, wiedzy i pieniędzy. Dla wielu ogrodników największy urok polega na wykonywaniu wszystkiego własnoręcznie. Inni zatrudniają profesjonalistów. projektantów ogrodów lub architektów krajobrazu.

4. Jaki są warunki klimatyczne w miejscu twojego zamieszkania?
Może być wiele różnych stref klimatycznych w jednym kraju. Na początek dobrze jest zapytać o poradę w lokalnym centrum ogrodniczym lub u ogrodnika. Oni wiedzą wszystko co potrzeba o wegetacji, klimacie i glebie. Losowo zakupione rośliny bez wcześniejszego sprawdzenia mogą się okazać drogim przedsięwzięciem.

5. Wysokość, czas i kolor.
Są trzy proste rzeczy, o których należy pamiętać w czasie sadzenia rabaty: wysokość, czas kwitnienia i kolor. Zwróć uwagę, aby wybrać gatunki o różnych okresach kwitnienia, tak aby przedłużyć sezon. Łącz kolory, które do siebie pasują. Upewnij się, aby wysokie rośliny nie zaciemniały niższych.

6. Jakość się opłaca
Oczywiście w supermarketach można znaleźć tanie narzędzia i przecenione rośliny. Ale rośliny nie rosną bujnie w złych, oligotroficznych glebach. Narzędzia powinny wytrzymać więcej niż jeden sezon. Kupuj narzędzia i rośliny dobrej jakości! Kup mniej ale droższych rzeczy, które na pewno przetrwają znacznie dłużej.

7. Dziel się z przyjaciółmi i sąsiadami
Każda osoba w sąsiedztwie nie potrzebuje swojej własnej kosiarki lub kultywatora. Pożyczaj od sąsiadów i kupujcie razem i dzielcie się kosztami przy większych inwestycjach (i kupujcie produkty wysokiej jakości!). Możesz wymieniać się roślinami i cebulkami ze swoimi znajomymi i sąsiadami. Możecie wymieniać porady, strategie i pomagać sobie np. przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Nie zapomnij zaprosić ich na przyjęcie ogrodowe w ramach podziękowania!

8. Użyteczne narzędzia
• Łopata do kopania
• Grabie
• Kosiarka
• Sekator
• Nożyce


Porada udostępniona dzięki uprzejmości Husqvarna Poland Spółka z o.o.
Właścicielowi marki Gardena.